A MEDINPROT Gépidő támogatást az ELTE TTK 700 MHz-es NMR készülékén tervezett mérésekre nyertük el.

Ezen felhasználás többrétű:

a) a korszerű NMR spektroszkópiai módszerek adaptálása és szélesebb körben történő alkalmazásának bevezetése. Ide tartoznak a gyors mérési módszerek, mint a 2D SOFAST (Band-Selective Optimized-Flip-Angle Short-Transient) HMQC és a 3D BEST (Band-Selective Short Transient) technikák, melyek segítségével a mérési idő rövidíthető, ez által a bomlékony minták is tanulmányozhatóvá válnak. Másfelől adott idő alatt jobb jel/zaj arány elérése a kis koncentrációjú mintáknál nagy előnyt jelent.

b) konkrét biológiai rendszerek szerkezeti, dinamikai tanulmányozása. Vizsgálataink fókuszában a daganat metasztázisban szerepet játszó S100A4 fehérje és kölcsönhatásai állnak. A szerkezeti/dinamikai eredmények tükrében az S100A4 – p53 fehérje TAD doménjével történő kölcsönhatás a p53 működésében új megvilágításba kerülhet. Egy másik partner, a nem-izom miozin rendezetlen régiójában történt foszforiláció atomi szinten magyarázatot tud szolgáltatni, mi az akadálya ilyen körülmények között az S100A4 homodimerrel való komplex kialakulásának, gátolva az S100A4 működését, ezáltal az áttétképzést is. Eredményeink lehetőséget adhatnak szerkezet-alapú inhibitorok tervezésére, melyekkel az S100A4-p53 kölcsönhatást specifikusan lehet gátolni. Az S100A4 apo- és Ca2+ kötött formájának sejten belüli változásait in-cell NMR mérésekkel tudjuk kiaknázni.

Nmr700

Bodor Andrea - Kalmár Lajos - Nyitray László