A galectin-14, egy lepényi jelátviteli fehérje szerepe gyulladásos terhességi kórképekben
A terhességek 70%-a, a klinikailag felismert terhességek 15-20%-a végződik vetéléssel. Ezek háttérében az esetek nagy részében az anyai-magzati immuntolerancia zavara és méhűri vagy anyai szisztémás gyulladásos folyamatok állhatnak. A trofoblaszt eredetű extracelluláris vezikulák (tEV-k) az anyai-magzati immuntolerancia kialakításában játszhatnak szerepet, megváltozott mennyiségük és biológiai összetételük pedig az immuntolerancia zavaraihoz, gyulladásos folyamatok és terhességi kórképek kialakulásához vezethetnek. A galectin-14 egy olyan - csak a méhlepényben termelődő és a tEV-kban expresszálódó - jelátviteli fehérje, melynek kulcsszerepe lehet az anyai-magzati immunreguláció és a lokális vagy szisztémás gyulladásos folyamatok szabályozásában.
A Medinprot Szinergia együttműködés keretében a Semmelweis Egyetem Genetikai-, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének Pállinger Éva vezette Reprodukciós Immunológiai Munkacsoportja valamint az MTA Természettudományi Kutatóközpont Than Nándor Gábor vezette Reprodukció Rendszerbiológiája Lendület Munkacsoportja a tEV-célsejt interakciók molekuláris mechanizmusait jellemzi, egyúttal a tEV-kban expresszálódó galectin-14 anyai immunrendszerre kifejtett biológiai hatásait valamint gyulladásos terhességi kórképekben játszott szerepét vizsgálja. A kutatások középpontjában galectin-14-et overexpresszáló BeWo sejt klónok létrehozása, a BeWo klónok által kibocsátott tEV-k immunbiológiai hatásainak vizsgálata, valamint spontán vetélő és terhesség megszakításon átesett nők véréből izolált galectin-14+ tEV-k potenciális biomarker szerepének vizsgálata áll.
Az eddigi munkánk során in vitro kísérleti modellrendszereket alakítottunk ki és teszteltünk a tEV-k és galectin-14 immunbiológiai hatásainak vizsgálatára; többféle laboratóriumi módszert (FACS, DLS, ELMI, valósidejű impedimetria) validáltunk BeWo eredetű tEV-k vizsgálatához; galectin-14 homológ fehérjék összehasonlító analízisét végeztük; anti-galectin-14 antitesteket jellemeztünk Western blot, immunhisztokémia és FACS módszerekkel; galectin-14-et overexpresszáló BeWo sejtvonalakat hoztunk létre; galectin-14-et overexpresszáló tEV-ket jellemztünk FACS módszerrel; spontán vetélő, illetve terhesség megszakításon átesett és egészséges terhes nők perifériás vérmintáinak gyűjtését végeztük. A megkezdés alatt álló munkafolyamatok magukban foglalják keringő tEV galectin-14-mintázat jellemzését, a galectin-14+ tEV-k célsejtjeinek azonosítását, galectin-14+ tEV-k biológiai hatásának vizsgálatait.
Sikerként könyvelhetjük el újabb szinergiák kialakítását a Semmelweis Egyetem, az MTA TTK és a Baseli Egyetem négy munkacsoportjával; AdHoc MedInProt Pályázat és University of Basel Innovation Pilot Grant elnyerését ezen kibővített kutatási platform közreműködésével; OTKA pályázat összeállítását; valamint külföldi pályázatok előkészítését ugyanezen kollaborációs hálózattal.
Than Nándor Gábor - Pállinger Éva