A projekt tumorsejtek multidrog rezisztenciájának (MDR) leküzdésére kifejlesztett terápiás beavatkozások lehetőségeit kívánja feltárni. Korábban kimutattuk, hogy egy klinikailag releváns, genetikailag módosított egér emlő tumor modellben a PEGilált liposzómás doxorubicin (PLD) kezelés szignifikánsan megnövelte a teljes túlélést, ami arra utal, hogy az MDR transzporterek által előidézett rezisztencia a kemoterápiás hatóanyagok liposzómális formulációjával legyőzhető.

A projekt célja, hogy új hatóanyagokat fejlesszen, kidolgozza a liposzómális formuláció lépéseit, és megvizsgálja a készítmények terápiás hatását in vitro és in vivo rezisztencia modellekben. Korábbi eredményeinkre támaszkodva hatékony tumornövekedést gátló vegyületeket szintetizálunk (antraciklin-származékok, MDR-szelektív vegyületek), valamint sztérikusan stabiliziált liposzómákat készítünk PEG-lipidek felhasználásával. A hatóanyag szabad és formulált változatait in vitro citotoxicitási eszzékben jellemezzük sejtpaneleken. Az in vitro vizsgálatokban hatékonynak mutatkozó készítmények terápiás hatását in vivo modelleken teszteljük.

Mező Gábor, Varga Zoltán, Szakács Gergely

Eredmény_2020. május