A vegyi anyagok növekvő mértékű gyártása és felhasználása számos nagymértékben szennyezett területet eredményezett világszerte, melyek jelentős részén különböző szénhidrogén szennyezések jelentenek mind humán, mind környezetei kockázatot. Ezen területek kockázatcsökkentésében – nemzetközi és hazai viszonylatban is – egyre nagyobb hangsúlyt kap a mikroorganizmusok lebontó tevékenységére alapozó környezetbarát bioremediációs eljárások fejlesztése.

A kutatás célja a biodegradáción alapuló eljárások hatékonyságának növelése specifikus bontóképességű mikroorganizmusokkal, valamint mikroorganizmusokból izolált enzimekkel. Továbbá célkitűzésünk metagenomikai módszerek segítségével feltárt anyagcsere útvonalak és a különféle lebontási folyamatokat végző specifikus enzimrendszerek ismeretében újszerű oltóanyagok kifejlesztése, enzimek stabilabb és aktívabb formájának előállítása, felszaporítása, majd hatékony alkalmazása szennyezett területek bioremediációjára, konzorciumi partnerinkkel együttműködésben. Elsősorban olyan nehezen bontható szerves szennyezőanyagokra koncentrálunk (pl. aromás szénhidrogének), melyek többsége a környezetbe kikerülve súlyosan károsítja az ökoszisztémát, illetve biodegradációjuk a szennyezett területeken lassan megy végbe, és a biológiai kezelés eddig nem jelentett reális alternatívát.
Az enzim alapú technológiák számos előnnyel rendelkezhetnek: az izolált enzimek specifikusabbak, mint az alapszervezetek, a mikroorganizmusoknál mozgékonyabbak, és akár a környezeti paraméterek szélesebb intervallumán lehetnek képesek hatékony működésre. A mikrobiális oltóanyagok és a specifikus enzimek együttes alkalmazásával a jelenleginél hatékonyabb és egyben környezetbarát eljárások megalapozását célozzuk nehezen bontható szénhidrogénekkel szennyezett területek kockázatcsökkentésére.

Molnár Mónika, Feigl Viktória

Eredmény_2020. május