Műszer (műszaki tartalom):

Elektronikusan vezérelt, háromkomponensű (sűrített levegő, CO2, N2) gázkeverő, relatív páratartalomra szabályozott, hypoxiás (oxigénhiányos) állapot előállítására is alkalmas gáz-inkubátor rendszer mikroszkópiás, élősejtes képalkotáshoz. Az Ibidi (Német) cég által tervezett és forgalmazott gáz-inkubátor rendszer egy már meglevő, ugyancsak elektronikusan vezérelt, nagy pontosságú (± 0.1 oC) Ibidi sejtkamra termosztáló egységgel együtt biztosítja egy Olympus FluoView 500 Konfokális Lézerpásztázó Mikroszkóphoz (CLSM) csatoltan az élősejtes (37 oC, 5% CO2 normál gázatmoszféra vagy hypoxiás kondíció) képalkotási feltételeket, hosszabb időtartamú vizsgálatokhoz is.

A készülék segítségével megoldani kívánt kutatási feladatok:
A hosszútávú élősejtes konfokális képalkotás (LC-CLSM) segítségével vizsgálni kívánjuk egyrészt a limfociták között kialakuló membrán nanocső hálózatok (mint nagy hatótávolságú kommunikációs csatornák) képződési mechanizmusát és abban érintett fehérje-fehérje kölcsönhatásokat valamint a neutrofil granulocytákból képződő „neutrofil extracellular trap” (NET), egy funkcionálisan még kevéssé ismert és ellentmondásos struktúra kialakulásának mechanizmusát és molekuláris hátterét. Vizsgálataink egyik specifikus kérdése a komplement szabályozó hatásának tisztázása ezen újonnan feltárt immunsejtekhez köthető struktúrákra.

A műszer elhelyezése:
A műszer az ELTE Biológiai Intézetében a C épület 5. emeletén, az 5.225 laborban került elhelyezésre, ahol a FluoView500 Konfokális Lézerpásztázó Mikroszkóp (CLSM) működik.

(Kapcsolattartó személy(ek):
Dr. Matkó János (372-2500/8661 mellék; janos.matko@ttk.elte.hu) és
Molnár Anikó (381-2175; molna21@gmail.com )

Ibidi

Józsi Mihály - Matkó János

Poszter