KRAS mutációk hatása tumorsejtek kollektív migrációjára és inváziójára
Az emberi rosszindulatú daganatok egyik, ha nem a leggyakoribb onkogén hibája a KRAS mutáció. A legtöbb növekedési faktor jelpályában kulcsszereplő a RAS jelszabályozó/erősítő rendszer, ezért a KRAS mutációkat hordozó daganatok általában sokkal agresszívebbek és a hagyományos terápiára kevésbé érzékenyek. A mutáns RAS a klasszikus RAS-RAF-MAPK útvonal mellett a PI3K-AKT, a PLC-PKC és a JAK-STAT jelpályákat is képes ellenőrzés alá vonni.
A SE és ELTE kutatócsoportjainak együttműködése a tumorbiológia és jelátviteli patológia területén természetes módon egészíti ki egymást: a modellrendszerek kialakításával és molekuláris biológiai tesztelésével egyik (SE) oldalról, a jelpályák aktivitásának funkcionális vizsgálatával, a kollektív sejtmozgás paramétereinek meghatározásával a másik (ELTE) oldalról.
A vizsgálatok célja a KRAS allélspecifikus mutációinak és funkcionális heterogenitásának pontos jellemzése. A KRAS mutáció hatását csoportos sejtmozgásra, sejtadhézióra és invázióra in vitro imaging kísérletekkel, és egyedi sejt-követő technikákkal határozzuk meg. A különböző jelpályák szerepét specifikus gátlószerekkel vizsgáljuk. A project eredményei potenciálisan klinikailag hasznosíthatóak és lehetővé tehetik egy, a mutáns RAS változatok hatását korrigáló hatóanyag tervezését.