A világos sejtes veserák (RCC) Magyarországon évente kb. 2000 új megbetegedést eredményez. A betegség kialakulása mögötti négy leggyakrabban mutált gén között a VHL, a PBRM1, a BAP1 és a SETD2 géneket azonosították; ezen gének mindegyike a 3-as kromoszóma rövid karján helyezkedik el. Jelen kutatás során a PBRM1 génre fókuszálunk. A VHL mutáció után a PBRM1 gén funkcióvesztő mutációja a második leggyakoribb génmutáció világos sejtes veserákokban. Ez a mutáció a tumorigenezis korai szakaszában alakul ki és „driver”, azaz vezető szerepet tölt be a tumor progressziójában. A tervezett vizsgálat során a következő kérdéseket szeretnénk megválaszolni:

1. PBRM1-mutáns és PBRM1-vad típusú daganatok génexpresszióbeli különbségeinek vizsgálata ROC analízissel a TCGA adatbázisból származó világos sejtes vesesejtes daganatok RNS- és teljes genom szekvenálási adatai alapján.

2. PBRM1-mutációval kapcsolt gének expressziójának igazolása PBRM1-mutáns és PBRM1-vad HK2 világos sejtes veserák sejtvonalon.

3. Legalább 150 beteg adatait tartalmazó klinikai mintagyűjteményen a világos sejtes veserákok PBRM1 mutációs státusának vizsgálata, a PBRM1 mutáns esetekben az in silico PBRM1 mutációval kapcsolt génexpresszióbeli különbségek igazolása.

4. Gyógyszercélpontként alkalmazható gén vagy gének felderítése esetén hosszú távú cél in vitro célzott gyógyszeres kezelés hatásának vizsgálata az izogén sejtek proliferációjára, migrációjára és életképességére.

Győrffy Balázs - Nyirády Péter

Poszter

Beszámoló I. 2016. szeptember

Beszámoló II. 2016. november

Beszámoló III. 2017. január