Tks4 állványfehérje vizsgálata rákos sejtek mozgásában
A Tks4 egy állványfehérje, amely szerepet vállal az epidermális növekedési faktor (EGF) jelátvitelben. Az EGF receptorhoz közel a plazmamembrán belső felszínéhez kapcsolódva, Src homológ 3 (SH3) doménjein keresztül, fehérje-fehérje kölcsönhatások létesítésével segíti a szignál terjedését. A Tks4 szerepét leírták podoszómák/invadopódiumok képzésében. Ezek aktinban gazdag membrán kitűrődések, melyek segítik a sejtek mozgását rögzítését. Emellett a Tks4 mezenchimális sztrómasejtek csont- és zsírirányú differenciációját is befolyásolja, Tks4 génhiányos egerekből izolált sejtek csökkent elköteleződési képességet mutatnak. Emberben a Tks4-/- genotípus egy autoszómális recesszív betegséghez, Frank-ter Haar szindrómához vezet.
Kooperációnk során a Tks4 génhiányos állapot vizsgálatát folytattuk HCT116 humán kolorektális karcinóma sejtvonalon. A génhiányos állapot által okozott változások felderítéséhez először KO sejtek mozgását vetettük össze vad típusú sejtekével. A kapott eredmények megmutatták, hogy a Tks4 podoszómák/invadopódiumok képzésben játszott szerepe ellenére, a KO sejtek fokozott migrációs képességet mutattak.
A sejtek morfológiáját megfigyelve további különbségeket fedeztünk fel. A génhiányos sejtek egymáshoz kevésbé kapcsolódnak, alakjuk nyújtottabb „lándzsahegy” szerű. A fent ismertetett változásokat az ún. epithéliális-mezenchimális átalakulás (EMT) folyamata jól leírja. RT-PCR kísérletek megmutatták, hogy EMT szabályozó mester transzkripciós faktorok (SNAI1, SNAI2) mRNS szintjei és a mezenchimális marker FN1 mRNS szintje is szignifikáns emelkedést mutat. Összegezve az eredményeink Tks4 állványfehérje EMT gátlásában való szerepét valószínűsítik.
Buday László - Czirok András