Az extracelluláris vezikulák foszfolipid kettősréteggel határolt, a sejtek által aktívan, evolúciósan konzervált módon szecernált szubmikron képletek. Az extracelluláris vezikulák (exoszómák, mikrovezikulák és apoptotikus testek) átjuthatnak vér-szöveti barriereken, és az eddigi adatok szerint fontos tényezők lehetnek számos betegség kialakulásában. Az extracelluláris térbe kerülve ezek a vezikulák kölcsönhatásba léphetnek a szervezet különböző sejteivel és molekuláival, köztük az ún. komplementrendszerrel.

A komplementrendszer a szervezet egyik legalapvetőbb, számos szolubilis fehérjét tartalmazó védelmi rendszere, mely a veleszületett immunitás részét képezi. Több évtizede ismert, hogy a komplementfehérjék számos megbetegedés kialakulásának fontos szereplői. Tervezett vizsgálatainkkal arra a kérdésre keresünk választ, hogy az egyes extracelluláris vezikula típusok aktiválnak-e komplementet, milyen komplement fehérjéket kötnek, valamint a komplement- és komplementgátló fehérjék extracelluláris vezikulák felszínéhez történő kötődése milyen funkcionális következménnyel jár, pl. gyulladásos tünetek kialakulása szempontjából.

Az együttműködő kutatócsoportok közül a SE Buzás Edit vezette munkacsoportja rendelkezik az extracelluláris vezikulák izolálásának és vizsgálatának state-of-the-art eszköztárával. Ennek a módszertani és műszerháttérnek az egyesítése a kutatási projekt során az MTA-ELTE Józsi Mihály vezette komplement munkacsoportjának eszköztárával lehetőséget teremt a komplement fehérjék extracelluláris vezikulákkal való kapcsolatának első szisztematikus, artefaktumokat kizáró vizsgálatára.

Honlap Buzas Jozsi Abra

Búzás Edit Irén - Józsi Mihály

Beszámoló I. 2014. október

Poszter

Beszámoló II. 2014. december

Beszámoló III. 2015. március

Beszámoló IV. 2015. június

Beszámoló V. 2015. szeptember