A komplementrendszer szervezetünk egyik legősibb, oldékony fehérjékből, sejtmembrán molekulákból, valamint receptorokból álló védelmi rendszere, amely a veleszületett immunitás részét képezi. A komplementfehérjék gyulladásos folyamatok és számos megbetegedés kialakulásának fontos szereplői, befolyásolják a gyulladásban szerepet játszó sejtek (pl. neutrofilek) aktiválódását, funkcióit.

Genetikai vizsgálatok alapján a komplement rendszerhez tartozó H-faktor és a vele rokon FHR fehérjék közötti kompetíció különböző ligandumokon (például extracelluláris mátrix komponensek alkotta felszíneken) meghatározó lehet gyulladásos betegségekben, mivel ezek a molekulák befolyásolják a komplementrendszer és immunsejtek aktivációját. A komplementrendszer és az extracelluláris mátrix kölcsönhatásának különböző gyulladásos betegségekben (pl. egyes glomerulonephritisek, időskori makuladegeneráció, reumatoid artritis) játszott szerepe ismert, a patológiás folyamatoknak a részletes mechanizmusa ebből a szempontból azonban csak kevéssé felderített.

A projekt során azt vizsgáljuk ELISA, microarray és mikrofluidikai rendszerekben, hogy az extracelluláris mátrix mely komponenseihez kötődik a H-faktor és vele rokon fehérjék, illetve a kölcsönhatások hogyan befolyásolják neutrofil granulociták aktiválódását.

Munkacsoportjaink a komplementfehérjék és sejtek kölcsönhatásának vizsgálatára olyan state-of-the-art eszköztárral rendelkeznek, amelyeknek az egyesítésével lehetővé válhat a komplementfehérjék extracelluláris mátrixszal és immunsejtekkel való kapcsolatának vizsgálata nagy áteresztőképességű rendszerben, szérumban vagy teljes vérben, minimális térfogatokban, elősegítve a lezajlott folyamatok pontosabb megértését és gyulladásos betegségek patomechanizmusának felderítését.

Prohászka Zoltán - Józsi Mihály - Papp Krisztián

Poszter

Beszámoló I. 2016. szeptember

Beszámoló II. 2016. november

Beszámoló III. 2017. január