Esemény Adatai
ELTE TTK Eötvös terem (0.83)
Kezdete:
October 04, 2014 09:00AM
Vége:
October 04, 2014 01:00PM
A konferencia levezetője: Dr Perczel András kuratóriumi elnök és Dr Keserű György kurátor
9.30 Köszöntő
Dr. Lovász László elnök, Magyar Tudományos Akadémia
Dr. Pálinkás József kormánybiztos
Dr. Frei Zsolt rektorhelyettes, Eötvös Loránd Tudományegyetem
10.00 Az együttműködő versengés szerepe a tudományban
Dr. Fülöp Márta szociálpszichológus, MTA TTK – ELTE PPK
10.20 Fehérje gyógyszerek fejlesztése és gyártása Magyarországon
Dr. Greiner István vegyészmérnök, Richter Gedeon Zrt
A fehérje gyógyszerek szerepe az egészségiparban robbanásszerűen nőtt az elmúlt 10 évben. Európa keleti részén egy hazai gyógyszergyár bátor döntéssel belépett a legmodernebb technikákat és technológiákat alkalmazó nagy versenytársak közé és itt, Közép-Kelet- Európában teremtette meg a rekombináns fehérje gyógyszerek bázisát. Az előadás a szellemi és anyagi ráfordítások bemutatásával próbálja ennek a projektnek a méretét szemléltetni.
10.40 – 11.00 Szünet
11.00 MedInProt program bemutatása
Dr. Perczel András biokémikus, Eötvös Loránd Tudományegyetem
11.10 Az áttétképzést és gyulladást fokozó S100A4 fehérje működése és gátlása
Bodor Andrea – Kalmár Lajos – Nyitray László – Pál Gábor
Az S100A4 fehérje, (más néven metasztazin) a sejtek migrációs, inváziós viselkedését serkentve, valamint programozott pusztulásukat (apoptózis) is befolyásolva fontos szerepet játszik rosszindulatú daganatok áttétképződésében és krónikus gyulladásos folyamatokban. Az S100A4 a migrációban és invázióban betöltött szerepét a nem-izom miozin 2A (NM2A) motorfehérjéhez kötődve, míg apoptózis befolyásoló szerepét a p53 tumor szupresszor fehérjéhez kötődve látja el. Ebben az alapkutatási és terápiás célokat egyaránt kitűző projektben az ELTE TTK Biológiai és Kémiai Intézeteinek, valamint az MTA TTK Enzimológiai Intézetének kutatóiként arra vállalkozunk, hogy biofizikai mérések, szerkezeti bioinformatikai elemzések, NMR spektroszkópia valamint irányított fehérjeevolúció kombinálásával mindkét említett komplexnél feltárjuk a komplexképzés molekuláris történéseit és a komplex stabilitását biztosító kölcsönhatásokat.
11.25 Extracelluláris vezikulák kölcsönhatása a komplementrendszerrel
Búzás Edit – Józsi Mihály
A sejtek által kibocsátott, gyulladásos folyamatokban szerepet játszó extracelluláris vezikulák a véráramba, szövetközti térbe kerülve találkoznak az immunrendszer egyik fontos veleszületett elemével, a komplementrendszerrel. A projekt célja annak felderítése, hogy miképpen aktiválják a komplementrendszert a különböző, sejtes eredetű extracelluláris vezikulák, illetve az aktiválódott komplement a vezikulákkal való kölcsönhatása révén miként befolyásolja az extracelluláris vezikulák sejtekhez kötődését, és a sejtek aktivációját.
11.40 Egy újonnan felfedezett gyulladáskeltő folyamat nyomában
Cervenak László – Gál Péter – Pál Gábor
A gyulladásos megbetegedések súlyos egészségügyi problémát jelentenek; kezelésükre sok esetben nem áll rendelkezésre megfelelő terápia, mivel nem ismerjük a gyulladások kialakulásának pontos mechanizmusát és a potenciális gyógyszercélpont molekulákat
sem. A szinergia program keretében három kutatócsoport (az MTA TTK szerkezeti biofizika munkacsoportja, a Semmelweis Egyetem III. Sz. Belgyógyászati Klinika kutatólaboratóriuma és az ELTE Biokémiai tanszékének in vitro evolúciós laboratóriuma) fogott össze egy újonnan felfedezett gyulladáskeltő mechanizmus részleteinek feltárásához. Tanulmányozzák a természetes immunitás szerin proteáz enzimeinek közvetlen sejtstimuláló hatását endotél sejteken és fehérvérsejteken, valamint hatékony gátlószereket fejlesztenek a patologikus sejtaktiváció gátlására.
11.55 Fehérjéket tartalmazó gyógyszerkészítmények
Bóta Attila – Marosi György
A makromolekuláris biogyógyszerek a környezeti hatásokra rendkívül érzékenyek, ezért munkánk célja olyan hordozó nanostruktúrák előállítása, amelyek a fizikai és kémiai szerkezet stabilitását jobban biztosítják, mint a folyékony parenterális készítmények. Emellett a technológia megbízhatóságának fokozására kemometriával támogatott valós idejű spektroszkópiai módszereket és kisszögű röntgendiffrakciós módszereket fejlesztünk.
12.10 Fehérjekomplexek szerepe jelátviteli és karcinogenezis folyamatokban
Buday László – Nyitray László – Vértessy Beáta
A jelátviteli fehérjék szerepét daganatos megbetegedésekben már régóta széles körűen felismerték, számos példáját részletesen leírták. Együttműködésünk ezen molekuláris folyamatok feltárására alapul, több nagyjelentőségű komplex esetében. Az általunk vizsgálni kívánt fehérjék lényegi szerepet játszanak jelátvitelben, DNS károsodások javításában, daganatos megbetegedések kialakulásában vagy az áttétképzésben.
12.25 Immunkomplexek által elindított gyulladási folyamatok követésére alkalmas mikrofluidikai rendszer fejlesztése
Fürjes Péter – Papp Krisztián
A kooperáció lényege egy olyan komplex autonóm mikrofluidikai eszköz és immunológiai módszer kidolgozása, amely a gyulladásban központi szerepet játszó neutrofil granulociták aktivációjának mérésére alkalmas. A kooperáció a mérnöki, anyagmegmunkálási folyamatokat egyesíti a biológiai ismeretekkel: az MTA-TTK munkacsoportja a mikrotechnológiai tudást, az MTA-ELTE munkacsoport az immunológiai szakértelmet biztosítja az együttműködésben. A mikro- és biotechnológia eszközparkját innovatívan használva és fejlesztve, a hagyományos anyagszerkezetek köréből kilépve olyan komplex Lab-on-a-Chip rendszereket hozzunk létre, amelyek integrálva alkalmazzák az érzékelő és mintapreparációs lehetőségeket.
12.40 Szabályozó fehérjék szerepe az öregedési folyamatokban
Bánhegyi Gábor – Sőti Csaba – Vellai Tibor
Orvosbiológiai, társadalmi és gazdasági jelentősége ellenére az öregedés biológiai alapja nagyrészt ismeretlen maradt. Jelen pályázatban az öregedési folyamat kiváltásában alapvető szerepet játszó fehérjéket kívánunk feltárni. Ugyancsak célul tűztük ki az öregedési folyamatot (élettartamot) befolyásoló fehérjék funkcionális kapcsolatának megismerését. Eredményeink elvezethetnek az öregedés betegségek molekuláris hátterének pontosabb megismeréséhez.